Kesä tulee…

Kevät menee eteenpäin niin kovaa vauhtia, että ei meinaa mukana pysyä 🙂 Jameksella suunnitellaan jo pitkälle kesää ja osittain jo syksyä. Meillä on tällä hetkellä 2 opiskelijaa Mari ja Tino, ja heidän kanssaan suunnitellaan leirejä, kerhoja ja muita tapahtumia.20180411_171821

Paljon mielenkiintoisia asioita on tapahtunut opiskelijoiden näyttöviikkojen aikana ja muutenkin. Kovaa on taas menty. 10.4 käytiin pelaamassa Paintballia, ja sehän on mukavaa ! Kiitos Mari ohjauksesta. 11.4 kerittiin vielä Himokselle laskettelemaan ja ah kyllä meitä keli helli ! Kiitos taas HIMOS ! Kerhot tietysti pyörii koko ajan ja niitä onkin nyt kaikkina muina päivinä paitsi Perjantaina. 20.4 Perjantaina aloitetaankin Jameksen toimistolla hengailuperjantai klo 13-16.00 Tule sinäkin paikalle, meillä on täällä hyviä lautapelejä, Wii, pientä naposteltavaa ja tietenkin hyvää seuraa 🙂20180411_171827(1)

Torstaina 12.4 meillä oli Varakummien lisäkoulutusilta, johon olimme kutsuneet puhumaan Piia Heinävaaran, joka on Keski-Suomen ADHD-yhdistyksen puheenjohtaja.Saimme kyllä illasta paljon irti, ja uusia näkökulmia ADHD:stä sekä muista20180417_102637 diagnooseista, joita lapsilla ja nuorilla nykyään todetaan suhteellisen paljon            ( myös aikuisilla ) Hieno ja opettavainen ilta kaiken kaikkiaan, ja tulemme varmasti jatkamaan yhteistyötä Piian sekä ADHD yhdistyksen kanssa.axon

Jameksen kesäleirejäkin suunnitellaan jo kuumeisesti. Nuorempien (10-12v) leiri on Saariniemen majalla 5-7.6 ja vanhempien (13-14v) 26-28.6 ja mainokset valmistuvat tällä viikolla, ja ilmoittautuminen voi alkaa. Siinä omien leirien välissä on vielä Action leiri yhteistyössä muiden nuorisotoimijoiden kanssa, joten Kesäkuu onkin melkoisen aktiivinen kuukausi…  Ja jossain välissä meinataan lähteä ajamaan Kartingia, sekä tehdä Linnanmäen tai Powerparkin reissu. Seuraappa tarkkaan ilmoittelua, niin pysyt mukana ja pääset toimintaan ja retkille mukaan.

Aurinkoa kevääseen juurikin sulle !!!

20180412_141308
Kesää odotellessa

-Timo-

 

 

 

 

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s